بلاگ

هر آنچه از سیم بکسل آسانسور باید بدانیم

سیم بکسل آسانسور یکی از مهمترین قطعات آسانسور می‌باشد. این کابل‌های مقاوم معمولا در آسانسورهایی که در ساختمان‌های بیشتر از 5 طبقه هستند، استفاده می‌شوند. این کابل‌ها به طور ویژه و با متریال با کیفیت جهت استفاده در آسانسورها ساخته می‌شوند.

هر آنچه از سیم بکسل آسانسور باید بدانیم

سیم بکسل آسانسور نوعی از کابل فولادی می‌باشد که در صنایع و موارد مختلف نیز استفاده می‌شود. این کابل‌های فولادی برای اتصال قسمت‌های مختلف به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این کابل‌ها برای کشیدن اجسام گوناگون نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر اینکه سیم بکسل در آسانسور استفاده می‌شود، شاید در زندگی روزمره هم با آن برخورد داشته باشید. زمانی که با دستگاه بدن سازی مشغول کار هستید در واقع سیم بکسل‌ها کار انتقال نیرو را برای شما انجام می‌دهند. یا مواقعی که از جرثقیل استفاده می‌کنید، این سیم بکسل‌ها هستند که وزن را تحمل می‌کنند.

همچون موارد استفاده در دیگر صنایع، انواع سیم بکسل آسانسور برای استفاده در دسترس می‌باشد. در این مطلب به بررسی انواع سیم بکسل آسانسور و و توضیحاتی درباره آن خواهیم پرداخت.

سیم بکسل آسانسور چیست؟

سیم بکسل آسانسور را بخش های مختلفی بنام لایه سیم، سیم و مغزی تشکیل می‌دهند. با پیچیدن چند سیم به یکدیگر لایه‌ی سیم ساخته می‌شود. سپس لایه‌های سیم را به دور یک مغزی پیچانده که در نتیجه آن سیم بکسل آسانسور ساخته می‌شود.

سیم بکسل‌ها در دو نوع استیلی و فولادی ساخنه می‌شوند. این مورد به نوع استفاده و مکان آن بستگی دارد. با ساخت سیم بکسل برای آسانسور، این صنعت پیشرفت قابل توجهی بدست آورد و بسیاری از محدودیت‌ها برای سفر به ارتفاعات بالاتر از میان برداشته شد.

برای حرکت آسانسور بین طبقات دو راه اصلی وجود دارد. برای کاربردهای کم ارتفاع (ساختمان های بین دو تا چهار طبقه) جک های هیدرولیک گزینه بسیار مناسبی هستند. جک ها می توانند بصورت یک تکه یا تلسکوپی باشند و بسته به شرایط و نیاز می‌توانند مسافت نزدیک به 30 متر را طی کنند.

اگر آسانسور شما  فقط چند طبقه را طی می‌کند، اغلب از این نوع بالابر استفاده می‌شود. اما هنگامی که آسانسور شما نیاز به طی مسافتی بیشتر از پنج طبقه را دارد، انتخاب سیم بکسل آسانسور گزینه مناسب برای شما خواهد بود. این راه دومی است که برای طی مسافت طولانی تر آسانسور بسیار مناسب است.

مشخصات سیم بکسل آسانسور

در حال حاضر کاربرد سیم بکسل در آسانسور بسیار رایج شده است. این کابل‌های فولادی از طریق مهندسی دقیق و ترکیبی از فولاد و دیگر متریال‌ها ساخته می‌شوند. یک سیم بکسل معمولی می‌تواند بیش از 150 رشته سیم داشته باشد که دقیقاً به گونه‌ای طراحی شده است که محکم، انعطاف پذیر و طولانی باشد.

چندین رشته سیم برای افزایش طول عمر سیم بکسل آسانسور و انعطاف پذیری هر چه بیشتر آن استفاده می شود. وقتی یک کابل روی چرخ قرقره ‌کشیده می‌شود، قسمتی از سیم که روی شیار قرار گرفته نسبت به قسمت بیرونی سیم، اصطحلاک بیشتری دارد.

این اصطحلاک در طول زمان باعث ایجاد ضعف برای یک رشته سیم بکسل می‌شود. بنابراین سیم بکسل آسانسور را به گونه‌ای می‌سازند که انعطاف پذیری و مقاومت بالایی داشته باشد و در صورت نگهداری مناسب، عمر مفید سیم بکسل آسانسور بیش از پیش زیاد می‌شود.

ویژگی سیم بکسل باکیفیت آسانسور

یکی از نکاتی که لازم است درمورد انواع سیم بکسل آسانسور بدانید این است که هر چه اندازه قطر کابل‌ها بیشتر باشد و تعداد آن‌ها کمتر، اصطحلاک آن بیشتر و انعطاف‌پذیری آن کمتر می‌باشد. در مقابل هر چه قطر کابل‌ها کمتر باشد، انعطاف‌پذیری و اصطحکاک آن نیز بیشتر است.

در ساخت سیم بکسل برای آسانسور، از الیاف بسیار سخت که دارای قدرت کششی بالا هستند استفاده می‌شود. در تولید این نوع از سیم بکسل‌ها معمولا از پیچش راست گرد معمولی استفاده می‌شود. شما می‌توانید به راحتی کیفیت سیم بکسل آسانسور را امتحان کنید. برای این کار آن را خم و سپس رها کنید، اگر سیم بکسل شما با کیفیت باشد بلافاصله پس از رها شدن به حالت اولیه بر می‌گردد. اما اگر شکل آن دچار تغییر شد و به حالت اولیه بازنگشت، باید بدانید که سیم بکسل شما از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

 

یکی دیگر از راه‌های تشخیص سیم بکسل باکیفیت، شکل ظاهری آن است. اگر مغزی کنفی از استرندها بیرون زده باشد، نشان دهنده نامرغوب بودن سیم بکسل شما است. در صورتی که کیفیت سیم بکسل آسانسور شما مناسب باشد، طول عمر آن بیشتر شده و همین امر باعث کاهش هزینه‌های مربوط به تعویض سیم بکسل آسانسور می‌گردد.

همچنین کیفیت سیم بکسل می‌تواند ایمنی شما در برابر حوادث ناخواسته را به طور جدی افزایش دهد.

انواع سیم بکسل‌ آسانسور

نوع سیمی که برای ساخت بکسل‌های آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند که در ادامه به طور خلاصه به آنها اشاره خواهی کرد.

نوع اول کششی می‌باشد. این نوع از سیم بکسل‌ها بیشترین استفاده در صنعت آسانسور را دارند و از ویژگی‌های آن می‌توان به نیروی قابل تحمل بالا و انعطاف‌پذیری مناسب آن اشاره کرد.

بکسل‌های کششی با نیرو بالا جز گروه دوم قرار دارند. زمانی که ارتفاع ساختمان زیاد است و سرعت حرکت آسانسور بالا می‌باشد، از این نو سیم بکسل در آسانسور استفاده می‌شود. به دلیل استحکام بسیار بالا این نوع از سیم‌ها، لازم است شیارهای مورد استفاده برای آن در برابر سایندگی زیاد مقاوم باشند.

سیم بکسل‌های فولادی نوع سوم می‌باشند. این نوع سیم‌ها از فولاد ساخته شده‌اند.

سرویس سیم بکسل آسانسور

نگهداری و سرویس سیم بکسل آسانسور یکی از مهمترین کارها جهت بالا بردن عمر آنها می‌باشد. در صورت نگهداری نامناسب از کابل‌ها، ممکن است خرابی سیم بکسل آسانسور شما را به دنبال داشته باشد و متحمل هزینه زیاد برای تعویض آن شوید.

سرویس و نگهداری سیم بکسل‌ها باید توسط شرکت پشتیبان آسانسور شما در تاریخ‌های مشخص صورت پذیرد. این امر با بررسی ظاهر سیم‌ها، تست مقاومت آنها، روغن کاری سیم بکسل‌ها و غیره صورت می‌پذیرد.

سرویس سیم بکسل آسانسور

عمر سیم بکسل به چه مواردی مربوط است؟

اصولا سیم بکسل ها در چند نوع مختلف تولید می شوند. دو نوع چپ گرد و راست گرد هم برای تابیدن رشته های سیم بکسل وجود دارند.

یکی از اجزای اصلی اسانسور هاسیم بکسل است که قدمت تولید آن به ۱۱۰ سال می رسد. در حقیقت هنوز هم برای جابجایی و حرکت آسانسور سیم بکسل به عنوان بهترین وسیله شناخته می شود.

سیم بکسل ها به روش های متفاوتی تولید می شوند نوع seal آن در صنعت آسانسور کاربرد دارد.

1 thoughts on “هر آنچه از سیم بکسل آسانسور باید بدانیم

  1. سارا بهرامی گفت:

    بسیاار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *