شاسی احضار آسانسور

شاسی (شستی) آسانسور

شاسی آسانسور یکی از اصلی‌ترین قطعات یک آسانسور می‌باشد. شاسی یا شستی آسانسور یک پنل با ابعاد متفاوت می‌باشد که وظیفه انتقال دستور به تابلو فرمان آسانسور را دارد. مسافر آسانسور از طریق شاسی موجود در طبقات و یا کابین آسانسور، طبقه مورد نظر خود را انتخاب می‌کند. در این هنگام شاسی آسانسور فرمان صادر شده از سمت کاربر را به تابلو فرمان اصلی آسانسور انتقال داده و با ذخیره کردن، آن را اجرا می‌کند. این پنل به ترتیب دستورات مسافران طبقات مختلف را اجرا می‌کند.

از آنجایی که شستی آسانسور از جمله اولین رابط بین مسافر و آسانسور می‌باشد، این قطعه در نصب آسانسور از ویژگی خاصی برخوردار است. به همین دلیل شاسی کابین آسانسور باید علاوه بر کیفیت مناسب، از زیبایی خاصی نیز برخوردار باشد.

پنل شاسی آسانسور به کاربران نمایی از کیفیت کل آسانسور را تداعی می‌کند و با دیدن آن به این نتیجه می‌رسند که آیا آسانسوری که در آن قرار دارند، یک دستگاه مرغوب است یا یک محصول بی کیفیت! علاوه بر این موضوع، کیفیت ساخت خود پنل هم مهم می‌باشد. نامرغوب بودن پنل شاسی ممکن است در آینده باعث بروز هزینه‌های اضافی گردد.

انواع شستی آسانسور

 • شستی اسانسور بصورت لمسی

  این نوع از شستی‌ها هم از جنس استیل هستند و هم شیشه‌ای آن موجود است. شاستی‌های شیشه‌ای جذابیت خاصی دارند. نوع استیل آن جدیدتر است و از استحکام بیشتری برخوردار می‌باشد.

 • شاستی آسانسور استاندارد با دکمه فشاری

  این نوع از شاستی‌ها بیشترین کاربرد حال حاضر را در آسانسورها دارد. جنس این نوع از شاسی‌ها هم بصورت استیل است و هم پلاستیکی.

 • شاستی احضار آسانسور VIP 

  این نوع از پنل‌ها بصورت کارت، کد و یا اثر انگشت عمل می‌کنند. در این نوع از شاستی‌ها از کات‌های RFID استفاده می‌شود. این پنل‌ها برای محدود کردن استفاده از آسانسور طراحی شده‌اند و در آن می‌توان طبقات مجاز برای استفاده از آسانسور را تعریف کرد. همچنین می‌توان از طریق اثر انگشت افراد ویژه، فقط به آنها اجازه تردد با آسانسور داده شود.

چه نوع پنل شاستی آسانسور مناسب است؟

یکی از نکاتی که در انتخاب شاسی آسانسور لازم است به آن توجه شود، انتخاب مناسب پنل شاسی آسانسور است. شما باید این قطعه را با توجه به نیاز خود و مکانی که آسانسور در آن قرار دارد انتخاب کنید. به عنوان نمونه اگر در جایی زندگی می‌کنید که رطوبت هوا بالا است، به دلیل احتمال زنگ زدگی، انتخاب پنل شاسی آهنی برای آسانسور شما مناسب نیست. به عنوان مثال دیگر، اگر آسانسور شما باربر و صنعتی می‌باشد، و یا در مکانی پر تردد است، استفاده از پنل آسانسور شیشه‌ای انتخابی اشتباه می‌باشد.

انتخاب یک پنل مناسب با مشاوره شرکت آسانسور شما، می‌تواند به طول عمر آن و بازدهی بهتر آسانسور کمک کند.

پنل‌های استیلی برای آسانسورهایی که پلیت شستی آن پرس شده باشد و بصورت روکار نصب می‌شوند مناسب است.

پنل‌های شیشه‌ای از جنس سکوریت ساخته می‌شوند و از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند. این نوع از پنل‌ها برای آسانسور‌های لوکس بسیار مناسب هستند. پنل شیشه‌ای جلوه‌ای زیبا به آسانسور شما می‌بخشد. ضخامت شیشه استفاده شده در این نوع از شاسی آسانسور بین چهار تا شش میلیمتر است. شستی‌های شیشه‌ای را می‌توان در انوع رنگ استفاده کرد، البته رنگ مشکی آن بیشترین ماربرد را در آسانسورهای حال حاضر دارد.

بهترین گزینه برای پنل‌های شیشه‌ای، استفاده از شاسی احضار آسانسور لمسی است که زیبایی آن را دو چندان می‌کند. البته در پنل‌های شیشه ای می‌توانید از شاسی های استیل فشاری نیز استفاده کنید و محدودیتی در انتخاب نوع آن وجود ندارد.

در مورد استفاده از شاسی‌های لمسی و تاچ باید به این نکته توجه داشته باشید که، این نوع از شستی ها برای ساختمان‌های قدیمی، پر تردد، مناطق مرطوب و صنعتی قابل نصب نمی‌باشد.

در حال حاضر یکی از پرکاربردترین شاسی های آسانسور مورد استفاده در ساختمان‌ها، شاسی آسانسور فشاری یا مکانیکی می‌باشد. در این نوع از شستی‌ها، جنس دکمه معمولا از استیل و یا پلاستیک آبکاری شده می‎باشد. نوع پلاستیکی آن ا نظر قیمتی مناسبتر است، اما به مرور زمان حالت خود را از دست داده و نمای پنل را زشت می‌کند. نوع استیل علاوه بر زیبایی بیشتر، از استحکام و طول عمر بیشتری نیز برخوردار می‌باشد.

انواع نشانگر طبقات

نشانگر طبقات یا نمراتور، یکی دیگر از اجزا شاسی احضار آسانسور می‌باشد. این نشانگرها به صورت دیجیتالی می‌باشند و شماره طبقه و محل توقف آسانسور را به کابر نشان می‌دهد. نشانگرها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 • لاتیس
 • سگمنت
 • LCD

اگر بخواهیم به طور خلاصه به مقایسه این سه گزینه بپردازیم، لازم است بدانید که نوع نشانگر سگمنت بیشترین کاربرد را در صنایع آسانسور حال حاضر دارد و از نظر قیمتی هم ارزانترین نوع می‌باشد. در مقابل نوع LCD از نظر قیمتی گرانترین نوع است.

پنل شاسی آسانسور چه وظیفه‌ای دارد؟

برای حرکت مسافران بین طبقات، حرکت کابین آسانسور به وسیله فرمانی که از سمت پنل شاسی آسانسور صادر می‌شود امکان‌پذیر است. این فرمان به آسانسور اطلاع می‌دهد که باید در کدام طبقه توقف کند و یا به سمت کدام طبقه حرکت کند.

زمانی که در کابین آسانسور هستید، متوجه شده‌اید که برای هر طبقه و ایستگاه آسانسور، یک شاسی تعبیه شده است. همچنین در راهرو‌ها و در کنار درب آسانسور نیز یک دکمه فشاری برای فراخواندن آسانسور وجود دارد. این دکمه در کنار خود یک نشانگر دارد که جهت حرکت حال حاضر آسانسور را به شما اطلاع می‌دهد.

پنل شاسی آسانسور علاوه بر دکمه‌های طبقات، دارای دکمه‌های دیگری مانند زنگ خطر، توقف اظطراری، باز و بسته شدن درب و غیره نیز می‌باشد. به مجموع تمامی این شاسی‌ها، پنل شاسی آسانسور می‌گوییم. جالب است بدانید که بر اساس استانداردهای موجود، اولین کلید شاسی آسانسور باید از کف کابین نود سانتیمتر فاصله داشته باشد.

پنل شستی آسانسور از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

شستی‌های آسانسور شامل دو بخش کلی می‌شوند که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم.

 • شاسی‌هایی که در داخل کابین آسانسورها و در کنار درب، به دو صورت توکار و روکار نصب می‌شوند.
  این شاسی‌ها با توجه به مکان و موقعیت درخواستی مسافر، آسانسور را به طبقه مورد فرمان او هدایت می‌کند.
 • شستی‌هایی که در راهروها و بیرون از کابین نصب می‌شوند و برای فراخواندن آسانسور به موقعیت مسافر کاربرد دارند. این شاسی‌ها دارای یک نشانگر می‌باشند که موقعیت آسانسور را نمایش می‌دهد. این نوع شستی ها را هم بصورت روکار و هم توکار می‌توان نصب کرد.

چه قطعاتی هنگام اجرا شاسی آسانسور نصب می‌شود؟

 • شاسی طبقات به تعداد لازم
 • نشانگر یا نمراتور
 • کلید تهویه کابین
 • شاسی بستن درب
 • شاسی باز کردن درب
 • شستی زنگ خطر
 • لامپ روشنایی اضطراری. در صورتی که برق قطع شد، می‌توان از این دکمه برای روشن کردن کابین استفاده کرد.
 • نمایشگر مسیر حرکت آسانسور. از این صفحه نمایش می‌توان در موارد دیگر نیز استفاده کرد.

در پایان شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که برجستگی‌هایی که بر روی دکمه‌های آسانسور موجود است چه کاربردی دارد! شاید متوجه این برجستگی ها نشده باشید اما این نقاط برجسته در واقع خط بریل هستند. افرادی که دچار نابینایی هستند می‌توانند از این نقاط برای تشخیص شاسی مورد نظر خود به منظور جا به جایی در آسانسور استفاده کنند.