آسانسور صنعتی

آسانسور صنعتی اوج پیمای افق

امروزه وجود یک آسانسور صنعتی با کیفیت در تمامی مکان‌هایی که نیاز به حمل بار و نفر با ظرفیت بالا دارند، امری ضروری است. دو مورد از رایج‌ترین گزینه‌ها آسانسور صنعتی و بالابر هستند. اگر چه این دو در نگاه اول شبیه هم هستند، اما تفاوت‌های بسیار مهمی دارند.

آسانسورهای صنعتی به طور معمول در سایت‌های ساختمانی، کارخانجات، کارگاه‌ها، سایت‌های صنعتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از آسانسور صنعتی روشی مطمئن برای حمل و نقل کارگران، تجهیزات و مواد در محل ساخت و ساز هستند. آسانسورهای صنعتی نیازی به اپراتور ندارند و کاملا اتوماتیک هستند.

آسانسور صنعتی بسته به نوع ساخت و مدل آن،می‌توانند افراد و تجهیزات را در ظرفیت‌های مختلف در ارتفاعات کم، متوسط ​​و زیاد جا به جا کنند. آسانسور‌های صنعتی همچنین دارای مکانیسم‌های ایمنی حیاتی و همچنین محافظت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و محیطی هستند.

برخی از آسانسور‌های صنعتی به اندازه کافی در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سایر مواد خطرناک طراحی شده‌اند و مقاوم هستند.

علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد، آسانسور‌های صنعتی یک ویژگی بسیار عالی دارند و آن هم عمر بالا آنها است. آسانسور صنعتی با انواع سیستم‌های محرک مانند هیدرولیک یا کششی قابل مونتاژ است.

آسانسور صنعتی برای انتقال بار عمودی از یک سطح به سطح دیگر طراحی می شود و آسانسور کارگاهی برای حمل بارهای سنگین ساخته شده و مکانیسم آنها مناسب بار می باشد.

قیمت آسانسور صنعتی برای هر پروژه به صورت مجزا محاسبه می گردد. ما می توانیم یک راه حل قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای تمام نیازهای مورد نیاز شما ارائه دهیم.

آسانسور صنعتی قابلیت حمل نفر و بار را همزمان دارند و با ایمنی بالا قابل نصب در انبار ، فروشگاه ، رستوران هستند .

آسانسور اوج پیمای افق آسانسور ،یک آسانسور بسیار مفید و مقرون به صرفه و با ایمنی بالا می باشد که زمان ساخت در ساختمان جهت حمل مصالح ساختمانی و نفرات استفاده می گردد.

این آسانسور محدودیت ارتفاع ندارد و آسانسور مصالح بر را می توان برای برج های بلند مرتبه استفاده کرد.

. شرکت اوج پیمای افق یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه ساخت و طراحی انواع بالابر و آسانسور اعم از آسانسور صنعتی، باری و آسانسور هیدرولیکی می باشد که شامل: بالابر های اتومبیل یا خودروبر، بالابر هیدرولیک نفربر ، بالابر چرخدار سالنی، بالابر تخلیه بار، جک تخلیه، بالابر موتور، جک خودروبر، بلابر ستونی چرخدار، بالابر معدن ، برانکارد بر، پله ای، سقفی، بالابر مغازه، بالابر فروشگاه، آسانسور هیدرولیک، آسانسور مغازه- فروشگاه تجاری، آسانسور اتومبیل، آسانسور خودروبر درجه یک، آسانسور ماشین بر، آسانسور خودروبر، جک قیچی، جک کنار و مستقیم، آسانسور نفربر، آسانسور باربر، باری، آسانسور صنعتی، آسانسور کارخانه، آسانسورهای گیرلس و آسانسور های روملس MRL و آسانسور های خورشیدی و … میباشد

در کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی پیشرفته در دنیا و مخصوصاً در صنایع خاص از قبیل : نفت، گاز، پتروشیمی و معادن، کارخانجات سیمان و معادن و سیلوها نیاز زیادی به راه‌اندازی آسانسور صنعتی و آسانسورهای کارگاهی و نیز آسانسورهایی که قابلیت ضد انفجار و یا ضد گرد و غبار و ضد آب دارند حس می‌گردد، رعایت کامل استاندارد و ایمنی در فرایند طراحی و نصب و راه اندازیی اینگونه از پروژه ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از همین رو تعداد کمی از شرکت های آسانسوری توانایی طراحی و مونتاژ، محاسبات و پیاده سازی پروژه های آسانسورهای صنعتی و بالابر صنعتی را دارند، مخصوصا اگر قابلیت ضد اشتعال و ضد انفجارو ضد آب بودن به پروژه افزوده گردد.

INDUSTRIAL LIFT برای کارخانه جات و واحدهای صنعتی خاص قابل‌ استفاده می باشد این سیستم های بالابر و آسانسورها در جاهای خاص صنعتی مانند کارخانه جات الیافت مصنوعی و صنایع پتروشیمی وکارخانجات سیمان ، معادن، سیلو ها و غیره مورد استفاده قرارمی گیرند. از آنجایی که در آن محدوده ها امکان اشتعال گاز و یا انفجار وجود دارد و از شرایط محیطی نامناسب برخوردار است و محیط دارای رطوبت بالا یا گرد و غبار فراوانی میباشد باید این آسانسور ها و بالابر ها به قطعات و بخش های خاص تجهیز گردند و نیاز به زیر ساخت مناسب و استراکچر مقاوم و عایق کاری، طراحی متفاوت با دیگر انواع آسانسورها را دارند .

تجهیزات مورد مصرفی در این آسانسورها از قبیل : الکتروموتور ، تجهیزات ایمنی ، کابین و متعلقات آن ، میکروسویچ ، پوش باتن ،چراغ روشنائى ، تابلو فرمان و تجهیزات جانبی آن و تجهیزات سوئیچینگ چاه مطابق با استاندارد تجهیزات ضد انفجار و درجه حفاظت ، تهیه و نصب می گردنند.

مشخصات آسانسور صنعتی

ظرفیت بالابر مصالح از kg ۵۰۰ الی kg ۳۰۰۰ می باشد.
سرعت حرکت m/s ۲/۰ الی m/s ۶/۰ می باشد.
دارای کابین تمام فلزی با فنس یا ورق پانچ شده و درب آکاردئونی می باشد.
ابعاد کابین با توجه به ابعاد چاهک ساخته می گردد.
سیستم حرکت به صورت کششی با وینچ می باشد.
دارای سیستم ایمنی ترمز پاراشوت است که در صورتی که سرعت آسانسور صنعتی بیشتر از حد مجاز گردد ترمز به صورت خودکار عمل نموده و مانع سقوط می گردد.
سیستم اضافه بار (over Load): این سیستم الکترونیکی عمل نموده و در صورتی که وزن بار قرار داده شده در آسانسور بیشتر از وزن تعریف شده باشد سیستم اضافه بار عمول نموده و مانع حرکت کابین می گردد .
ترمز الکترومغناطیسی پشت الکتروموتور نصب می گردد که برای توقف به موقع بالابر کارگاهی در سر ایستگاه لازم می باشد و جلوگیری از برگشت کابین به پایین در هنگام زیر بار بودن می کند.
شرکت اوج پیمای افق  مطابق با استانداردها و الزامات شرکت های فلات قاره ـ ملی حفاری ـ پتروشیمی و دیگر شرکت های فعال در زمینه نفت و گاز، محصولاتی را طراحی و تعریف نموده است که از خصوصیات آن ها می توان به :

ضریب ایمنی بالا
خصوصیات مکانیکی متناسب با شرایط آب و هوایی شرکت های فوق
ضد انفجار و مقاوم دربرابر حوادث
از بالابرهای ساخت اوج پیمای افق  می توان در سکوهای نفتی استفاده نمود و از آن جهت انتقال نفرات و بار بین طبقات یک نیروگاه ـ سکوی نفتی ـ و یا پالایشگاه گازی بهره برد.

انواع آسانسور صنعتی

آسانسور صنعتی که درون چاهک آسانسور نصب می گردد و ریل های آن T9 با T16 استاندارد آسانسور می باشد که موجب حرکت نرم و ایمن می شوند .
آسانسور صنعتی که بر روی نمای ساختمان نصب می گردد و دارای قطعات ۳ متری می باشد که روی یک دیگر مونتاژ می گردد . سیستم حرکت آن ها کششی یا با راک و پنیون می باشد .
در پایان عملیات ساختمان این آسانسور صنعتی از چاهک خارج و آسانسور مسافر بر اصلی نصب می گردد .

در کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی پیشرفته در دنیا و مخصوصاً در صنایع خاص از قبیل :نفت ، گاز ، پتروشیمی و معادن،کارخانجات سیمان و معادن و سیلوها نیاز زیادی به راه‌اندازی آسانسور صنعتی و آسانسورهای  کارگاهی و نیز آسانسورهایی که قابلیت ضد انفجار و یا ضد گرد و غبارو ضد آب  دارند حس می‌گردد، رعایت کامل استاندارد و ایمنی در فرایند طراحی و نصب و راه اندازی اینگونه از پروژه ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد همین رو تعداد کمی از شرکت های آسانسوری توانایی طراحی و مونتاژ محاسبات و پیاده سازی پروژه های آسانسورهای صنعتی و بالابر صنعتی را دارند ، مخصوصا اگر قابلیت ضد اشتعال و ضد انفجارو ضد آب بودن به پروژه افزوده گردد .

گروه آسانسور اوج پیمای افق  به پشتوانه ی همکاری های تجاری و ارتباط نزدیک با کارخانه جات تولید قطعات آسانسور ضد انفجار و آسانسور ضد گرد و غبار و اسانسور ضد اب که در دنیا دارد امکان طراحی ، تولید ، تهیه و راه اندازی این قبیل پروژه ها را در داخل کشور فراهم نموده و  نمونه های اجرا شده ی آسانسور صنعتی و بالابر صنعتی موفقی در سطح کشور را در کارنامه ی خود قرار داده است .

وقتی صحبت از بالابر ساختمانی و آسانسور‌های صنعتی می‌شود، لازم است بدانید که تفاوت‌های مهمی بین این دو وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • ایمنی:
  آسانسور صنعتی دارای مکانیسم‌های ایمنی برای محافظت از انسان و محموله‌های ارزشمند هستند، در حالی که بالابر‌های ساختمانی یا باربر دارای سطح ایمنی کمتری هستند. آسانسور‌های صنعتی به دلیل اتوماتیک بودن، از ایمنی بالاتری برخوردار است. علاوه بر این، آسانسور‌های صنعتی اغلب در برابر شرایط آب و هوایی شدید و محیطی مقاوم هستند در حالی که باربرهای معمولی در این مورد ضعیف‌تر هستند.
 • بار:
  آسانسور‌های صنعتی امکان جابه‌جایی افراد، ابزار، تجهیزات و مواد را دارد، در حالی که آسانسور باربر به طور معمول برای حمل انسان استفاده نمی‌شوند.
 • کیفیت و طول عمر:
  آسانسور صنعتی بصورت دائمی نصب می‌شود. آنها در مواردی مانند سایت‌های صنعتی، معدن، سکو‌های نفت و گاز، نیروگاه‌ها و غیره نصب می‌شوند. بالابر‌های باربر معمولا در طول فعالیت یک پروژه ساختمانی نصب می‌شوند.

لزوم رعایت نکات فوق و اهمیت آن سبب تعریف محصولی متفاوت و مجزا به عنوان بالابرهای نفت ـ گاز و پتروشیمی توسط شرکت اوج پیمای افق  گردیده است.
لازم به ذکر است که طی سالیان متمادی شرکت های فوق جهت نصب این نوع بالابرها در میدان نفتی رسالت ـ میدان نفتی رشادت ـ میدان نفتی ابوذر ـ میدان نفتی سلمان ( در سکوهای R1 – R4-AB , و … و شرکت نفت و گاز پارس ـ پتروشیمی ماهشهر ـ اسکله های بنادر استان بوشهر و هرمزگان از مشاوره و خدمات گروه افرازصنعت استفاده نموده اند.
بالابرهای طراحی شده جهت این مناطق بایستی تمامی خصوصیات یک بالابر ثابت را به همراه فاکتورهای مقاومت در برابر خورندگی و زنگ زدگی که در بالابرهای غذابر و صنایع دارویی استفاده می شوند را در کنار توان و قدرت یک بالابر صنعتی سنگین را که در انبارهای تخلیه و ارسال بار و یا در کارخانجات استفاده می شوند را دارا باشند.
این گروه از بانک قطعات و مجموعه های خاصی جهت مونتاژ بالابرهای صنایع حساس استفاده می نماید از قبیل :

 • الکترو موتور ضد انفجار زیمنس – الکترو موتور ( ABB) – الکترو موتور( WEG)
 • شیرآلات هیدرولیک ( ATOS)
 • جک های هیدرولیک با بدنه عایق و تحمل فشار کاری بسیار بالا
 • تابلو برق های ضد انفحار به صورت (External . Internal)

در حین نصب بالابر در مکانی خاص مانند یک سکوی نفتی بایستی به پارامترهای متعددی توجه نمود از قبیل :

 • آیا سکو تحمل بارهای استاتیک و دینامیک ایجاد شده توسط بالابر را دارد ؟
 • آیا می توان جهت دسترسی تمام طبقات یک بالابر نصب نمود یا بایستی ساختمان سکو را با چند بالابر که هر کدام بین طبقات مشخصی کار می کنند تقسیم نمود ؟
 • آیا فضای مورد نیاز جهت نصب بالابر در سکو وجود دارد ؟
 • بین طبقات هم پوشانی وجود دارد یا بایستی در یک یا چند طبقه سکو را (Extend) نمود؟

تامین کلیه تجهیزات و قطعات اسانسور ضد انفجار

 • کفپوش کابین از نوع انتی استاتیک
 • چراغ روشنایی ضد جرقه داخل کابین
 • میکروسوییچ و سنسور کنترلی
 • پاراشوت ضد انفجار
 • شاسی فرمان داخل کابین
 • تابلو فرمان
 • تابلو سه فاز تغذیه
 • جعبه رویزیون
 • انواع کلید و پریز ضد انفجار
 • هوا کش کابین
 • هواکش موتور خانه

مواردی که باید در اسانسور های ضد انفجار رعایت شود

 • توجه و رعایت کردن موارد ایمنی
 • کوچک ترین جرقه توانایی ایجاد حادثه ای دارد که جبران ناپذیر است
 • الکترو موتور ها یا پاور یونیت سیستم هیدرولیک،تابلو فرمان،کلیدها و تمام کنتاکتورها در فضای بسته قرار میگیرد

مزایای سیستم

– طراحی شده با مواد درجه یک
– قابلیت فرود اضطراری در زمان قطع برق
– دارای سنسور سقفی قطع اتومات در محیط های بسته
– مجهز به شیر هیدرولیک ترکیدگی و فشار شکن (relif valve) جهت امنیت بیشتر
– دارای موتور خانه الکتروهیدرولیک پرقدرت
– تولید و ارائه در ابعادهای مختلف بسته به محیط و درخواست مشتری
– دارای قفل دستی ضد سقوط جهت اطمینان از ایمنی وعملیات سرویس و نگهداری
– دارای سنسور و علائم هشداری جهت ایمنی و کنترل بار قابل حمل
– استفاده ایمن و راحت تنها با فشردن یک دکمه

گارانتی

– یک سال الکتریکی ، دو سال مکانیک و هیدرولیک و پنج سال خدمات پس از فروش

حمل و نقل ، نصب و راه اندازی

– حمل توسط عوامل حمل و نقل شرکت به هر مکان
– نصب توسط تکنسین های آموزش دیده شرکت

توجه به این نکات سبب گردیده که شرکت اوج پیمای افق از معدود شرکت های داخلی باشد که اقدام به طراحی یک محصول خاص جهت صنایع نفت و گاز و پتروشیمی نموده است .

همچنین تجربه مدیریتی و اجرایی در اکثر پروژه های بزرگ و ملی کشور و تجربه تامین و نصب در پروژه های بزرگ توسط سازندگان اصلی این شرکت آمادگی کامل خود را در اجرای آسانسور و پله برقی و پیاده روی برقی اعلام می نمایند.