آسانسور روملس

آسانسورهای روملس (MRL) به آسانسورهایی گفته میشود که فاقد موتورخانه (MASHIN ROOM LESS) هستند. آسانسور روملس مناسب ساختمان‌هایی است که فضای لازم جهت موتورخانه آسانسور ندارند. صرفه جویی در انرژی و هزینه نصب از ویژگی‌های این نوع آسانسور می‌باشد.

آسانسور روملس (بدون موتور خانه)

باعث افتخار شرکت اوج پیمای افق آسانسور است که جز معدود شرکت‌های ایرانی باشد که به صورت تخصصی در زمینه نصب و اجرای آسانسورهای روملس فعالیت می‌کند. مونتاژ و نصب آسانسور MRL به دلیل سیستم پیچیده و تخصصی، نیازمند داشتن دانش و آگاهی کافی است.

ما تضمین می‌دهیم که آسانسورهای روملس شما را با جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا برای شما اجرا کنیم. نصب آسانسور روملس علاوه بر اینکه باعث می‌شود تجربه‌ای متفاوت از حرکت با آسانسور را داشته باشید، در کاهش هزینه‌های آتی سرویس و نگهداری شما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

شرکت اوج پیمای افق متخصص آسانسورهای روملس در ایران می‌باشد که پروژه‌های خود را با بهترین قطعات اروپایی مونتاژ کرده تا مطمئن باشد آسانسور شما تا سالیان سال برای شما کار خواهد کرد. ما مفتخریم که با دو دهه فعالیت و سابقه درخشان، بیش از 1200 پروژه موفق را در سراسر ایران اجرا کرده‌ایم.

بخش زیادی از پروژه‌های اجرایی توسط شرکت اوج پیمای افق مربوط به آسانسور روملس می‌باشد، لذا می‌توانید با مراجعه به بخش پروژه‌های اجرا شده، بخشی از سوابق اجرایی اخیر را مشاهده نمایید. شما همچنین می‌توانید با مراجعه حضوری نسبت به بازدید از پروژه‌های اجرا شده قبلی اقدام نمایید.

شرکت اوج پیمای افق متخصص آسانسورهای روملس در ایران شما را به همکاری دعوت می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هر آنچه در مورد آسانسور روملس لازم است بدانیم

هر روز با پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه‌ها، آسانسورها نیز شاهد پیشرفت و کارایی بیشتری خواهند شد. آسانسور روملس یا MRL یکی از انواع آسانسور است که با توجه به نیاز و کاربرد اسانسور، می‌تواند گزینه مناسبی برای ساختمان شما باشد.
آسانسور روملس، آسانسورهایی هستند که فاقد موتورخانه هستند و نیازی به فضای مجزا جهت تجهیزات موتور و تابلو فرمان ندارند. این آسانسورها برای ساختمان‌هایی که دارای محدودیت و نداشتن فضای کافی هستند، مناسب است. این آسانسورها نسبتا جدید هستند و جایگزین مناسبی برای آسانسورهای سنتی هیدرولیک یا کششی می‌باشند. شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که آیا خرید آسانسور روملس کار عاقلانه‌ای است؟ یا اینکه از نظر ایمنی میتوان به آنها اعتماد کرد؟
اگر علاقه‌مند هستید تا در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید، پیشنهاد میکنیم تا انتها با ما همراه باشید. در این مطلب سعی کردیم شما را هر چه بیشتر با آسانسور MRL آشنا کنیم تا با مقایسه با دیگر آسانسورها بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تاریخچه آسانسورهای روملس

اولین مدل این آسانسور توسط KONE در سال 1996 به منظور صرفه جویی در فضای ساخت طراحی شد. طراحان، موتور آسانسور را به طور مستقیم در بالای بالابر قرار دادند. این یک انقلاب در طراحی آسانسور بود که از آن زمان تاکنون مزایایی را برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط ​​ارائه کرده است.

امروزه آسانسور MRL به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما تنها در چند سال گذشته است که این طرح در کشورمان محبوبیت پیدا کرده و در ساختمان‌ها نصب می‌شود. در ابتدا به دلیل جدید بودن فناوری این نوع آسانسور و تعداد کم تولیدکنندگان تجهیزات، زیاد مورد توجه اشخاص قرار نگرفت.

اما در حال حاضر و پس از گذشت چند سال، آسانسورهای روملس پیشرفت های زیادی داشته اند. اکثر تولید کنندگان در حال حاضر این مدل ها را ارائه می دهند. در حال حاضر می توانید آسانسور MRL را در اکثر اندازه ها و سرعت های مورد نیاز برای ساختمان های مدرن پیدا کنید. در حال حاضر خرید آسانسور روملس یکی از گزینه های اولیه افراد برای ساختمان‌های خود می‌باشد.

در طی ۱۰ سال گذشته تولید کنندگان آسانسور بر موانع پذیرش محصولات MRL غلبه کرده اند.هم اکنون سایر تولید کنندگان آسانسور در حال بازاریابی نسخه های خود از آسانسور MRL هستند و محصول ارائه شده برای بسیاری از ابعاد و سرعت ها گسترش یافته است.

در واقع می توان گفت آسانسور روملس گزینه مناسبی برای جایگزینی آسانسورهای قدیمی است.

عموما در ساختمانهایی که امکان استقرار موتورخانه آسانسور در بالای چاه آسانسور وجود نداشته باشد یا حتی باعث برهم خوردن زیبایی طراحی بنای ساختمان گردد، از آسانسورهای روملس استفاده می شود. بنابراین تمامی سیستم موتور و سیستم کنترل آسانسور در چاه آسانسور و در اورهد (بالاسری) چاه آسانسور نصب می گردد. باید توجه داشت که فناوری روز دنیا به سمت طراحی و نصب آسانسورهای بدون موتورخانه حرکت می نماید.

تاریخچه آسانسورهای روملس

طی گذشت سالیان متمادی از ابداع این آسانسورها، تولیدکنندگان همواره با شناسایی نقاط ضعف و غلبه بر آنها روزبروز بر کارایی و کیفیت این نوع آسانسورها افزوده اند. نصب آسانسورهای روملس توسط موتورهای بدون گیربکس (گیرلس) از نوع Flat الزاما انجام می شود. علت استفاده از این نوع موتورها ابعاد کوچکتر ، وزن کمتر ، بازده و راندمان بالاتر و درنتیجه کارایی بالاتر این نوع موتورها می باشد. مهمترین نکته در طراحی این نوع آسانسورها این است که در هر حالت هنگامی که کابین در level بالاترین توقف است یک فضای کاری حداقل بطول 180 سانتی متر ایجاد شود. هنر حل این مساله این است که بتوان در ارتفاع کمتر و بدون صدمه زدن به فضای پشت بام این آسانسور را طراحی و نصب نمود. در توضیح مشخصات فنی آسانسور روملس ( MRL) باید گفت محل قرار گیری وزنه در سمت مجاور درب (چرخش 90 درجه به دلیل جلوگیری از فرسایش سیم بکسل) و همچنین استقرار دو فلکه هرزگرد کابین در زیر کابین و یک فلکه هرزگرد روی قاب وزنه که پیاده سازی آن به وسیله سیستم تعلیق 2:1 انجام می شود الزامی است. در برخی طراحی های آسانسور روملس ( MRL) کل وزن موتور بر روی ریلهای راهنما وارد میگردد بنابراین انتخاب نوع ریل حائز اهمیت می باشد. در یک طراحی دیگر می توان موتور را در پشت ریلهای کابین مستقر نمود. همچنین تابلو فرمان آسانسور های بدون موتورخانه نیز مجاور درب توقف آخر نصب می گردد که معمولا در یک جعبه قفل شده قرار می گیرد و در زمان تعمیرات و سرویس نگهداری قفل آن توسط سرویسکار باز می شود.

مزایای آسانسور روملس ( MRL)

دلایل زیادی برای استفاده از آسانسور MRL در ساختمان شما وجود دارد. از هزینه کمتر تا صرفه جویی در فضا، این آسانسورها می توانند راه حل مناسبی برای چالش های رایج در ساخت و ساز ارائه دهند.

استفاده از فضای کمتر
از آنجایی که آسانسور MRL به یک اتاق مجزا برای قرار دادن موتور خود نیاز ندارد، فضای بسیار کمتری نسبت به آسانسورهای سنتی اشغال می کند. این کار طراحان و معماران را برای طراحی آسانتر می‌کند تا از فضای اضافی استفاده بهتری ببرند و آزادی عمل بیشتری را برای آنها فراهم می‌کند.

صرفه جویی در مصرف انرژی
آسانسورهای روملس تا 80 درصد انرژی کمتری نسبت به آسانسورهای هیدرولیک استاندارد مصرف می کنند. این یک امتیاز بزرگ برای این آسانسور محسوب می‌شود که هزینه انرژی را بشدت کم می‌کند. علاوه بر این، آسانسورهای روملس کششی از روغن استفاده نمی‌کنند که باعث کاهش هزینه ها و خطرات آتش سوزی می شود.

مناسب برای ساختمان های کوچک و متوسط
صرفه‌جویی در فضا برای یک ساختمان کوچک یا متوسط ​​می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. آسانسورهای MRL با در نظر گرفتن محدودیت های فضایی در ساختمان های کوچکتر طراحی شده اند. اگر ساختمان شما متراژ لازم جهت ساخت اتاقک موتور خانه ندارد، خرید آسانسور روملس می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

مناسب برای مناطق سیل‌خیز
از آنجایی که موتور و تابلو فرمان را می توان در بالای بالابر نصب کرد، آسانسور روملس می‌تواند گزینه مناسبی برای مناطقی باشد که دچار سیل می‌شوند. ارتفاع بالابر، موتور و تجهیزات آسانسور را از آب دور نگه داشته و مانع آسیب به آنها می‌شود.

هزینه کمتر برای نصب
نیاز به هزینه نکردن جهت ساخت اتاق مجزا و همچنین دیگر تجهیزاتی که در آسانسورهای استاندارد استفاده می‌شود، همگی باعث صرفه جویی در هزینه نصب آسانسور روملس می‌شود. یک آسانسور MRL می تواند به شکل محسوس در هزینه ساخت پروژه به شما کمک کند.

صدای کمتر و عملکرد نرم
آسانسورها روملس به طور قابل توجهی نسبت به دیگر آسانسورها بی صدا هستند. این ویژگی می‌تواند برای ساختمان‌های کوچک بسیار مفید باشد.

ایمنی بالاتر
سرویس و نگهداری آسانتر
یکپارچگی و کپسوله شدن تمامی تجهیزات آسانسور در یک چاه واحد

آیا آسانسورهای روملس ایمن هستند؟

آسانسورهای MRL سالهاست که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و با محبوبیتی که توانسته‌اند بدست آورند، در ساختمان‌های زیادی نصب شده‌اند. با افزایش تعداد نصب، آمار تصادف و خطرات ناشی از سقوط کاهش یافته و یا ثابت مانده است.
این به این معناست که امروزه با وجود نصب تعداد بیشتری از آسانسورهای MRL در ساختمان‌ها، آمار بروز خطرات بیشتر نشده که نشان دهنده ایمن بودن آنهاست. آسانسورهای روملس به اندازه آسانسورهای دیگر ایمن هستند.

معایب آسانسور روملس

شاید آسانسور رملس علاوه بر مزایای بسیار، معایبی هم داشته باشد که در برابر مزایای آن زیاد به چشم نمی‌آید. به عنوان نمونه مزیت اصلی آسانسور MRL خود یک چالش است! از آنجایی که موتور در داخل بالابر قرار دارد، دسترسی به آن در مواقعی که نیاز به تعمیر یا نگهداری دارد، دشوار است.
این امر نیازمند حضور متخصصین و افرادی است که با این نوع از آسانسورها آشنایی کافی داشته باشند.
در پایان لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که نصب و راهنمایی آسانسور روملس نیازمند همکاری با شرکت معتبر و متخصص در زمینه مونتاژ این نوع از آسانسورها می‌باشد. با انتخاب درست از دریافت خدمات با کیفیت چه در هنگام نصب و چه خدمات پس از فروش، اطمینان حاصل کنید.