آسانسورباربر

آسانسور باربر برای جا به جا کردن اقلام سنگین در ساختمان و  توانایی حمل وزن سنگین را داشته چون کاربردش برای حمل بار است نه مسافر.

آسانسورهای باربر

آسانسور باربر تا حدود زیادی شبیه آسانسورهای مسافربر هستند.

تفاوت های ظاهری آن ها، دکوراسیون کابین (دیواره ها، کف، سقف، نوع نورپردازی، و …. ) هستند.  می دهند، کف آسانسورهای باربر از ورق آجدار انتخاب می شود. عرض درب آسانسورهای باربر اکثرا مساوی عرض کابین انتخاب می شود تا باری که در کابین جا می گیرد، هنگام عبور از درب با مشکل مواجه نشود.

در حالی که عرض درب آسانسورهای مسافربر معمولا کمتر از عرض کابین است.

آسانسورهای باری نسبت به موارد مشابه، از تجهیزات و ایمنی بالاتری برخوردار می‌باشند که برای حمل بار سنگین و یا تعداد افراد زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این نوع آسانسورها در ساختمان‌های مسکونی نیز استفاده می‌شود. در مجتمع‌های مسکونی که ساکنان آن زیاد است، وجود یک آسانسور باربر در کنار آسانسور مسافر‌بر امری ضروری است.

آسانسورهای باربر مجاز به حمل کالاهای خطرناک قابل اشتعال و مواد منفجره نیستند.

مشخصات آسانسورهای باربر

ابعاد آسانسورهای باربر با هم متفاوت است. لازم است که این ابعاد بر اساس استانداردهای موجود برای انواع آسانسور باربر مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجایی که کاربردهای آسانسور باربر متفاوت می‌باشد، سیستم حرکتی آن نیز ممکن است با هم فرق داشته باشند. در اکثر اسانسور باربر از دو قرقره برای آن استفاده میشود.

آسانسورهای باربر می‌توانند تا 5 تن وزن را تحمل کنند. البته با توجه به نوع اسانسور باربر، قدرت تحمل وزن آسانسور می‌تواند تغییر کند.

ویژگی بعدی این آسانسورها استفاده از سیم بکسل مناسب است. این سیم بکسل‌ها باید با توجه به کاربرد و میزان وزنی که قرار است آسانسور تحمل کند، انتخاب شوند. در انواع آسانسور باری تمامی کابل‌ها به حسگرهایی متصل می‌شوند که در صورت پارگی کابل‌ها، آسانسور را بصورت خودکار خاموش می‌کند.

از دیگر مشخصات آسانسورهای باربر می‌توان به سیستم برق اضطراری آن اشاره کرد. این سیستم هنگامی که برق آسانسور قطع می‌شود بصورت خودکار عمل کرده و در ایجاد اختلال در کارکرد آسانسور جلوگیری می‌کند.

انواع آسانسورهای باربر

  • آسانسور بار بر صنعتی

آسانسورهای باربر در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین استفاده از آسانسورهای باربر در مکان‌های صنعتی و کارخانجات می‌باشد. از آنجایی که این مدل از آسانسور ظرفیت بالایی برای حمل وزن سنگین دارد، برای مصارف صنعتی بسیار مناسب است.

چرا که برای استفاده از اشیا و ابزار مختلف مشکلی بوجود نیاید. در این نوع از بالابرها معمولا در کف آن از ورق‌های آجدار استفاده می‌شود. این مورد ایمنی استفاده از آن را بالاتر می‌برد.

  • آسانسور هیدرولیک

این نوع از آسانسورها برای استفاده تجاری و صنعتی بسیار مناسب هستند

به دلیل استفاده از روغن‌های هیدرولیک استاندارد با محیط زیست سازگار هستند

امکان انتقال بار با وزن سنگین بین طبقات

ایمنی این نوع از آسانسورها بسیار بالاتر از موارد مشابه است

به دلیل کیفیت طراحی و ساخت بالاتر، نیاز به سرویس و نگهداری کمتری دارند که در نتیجه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌گردد.

قطعات بکار رفته در این نوع از آسانسورهای باربر کیفیت بالاتری دارند و هزینه تعویض آنها نیز پایینتر است

کاربرد آسانسورهای باربر

  • آسانسور باربر ثابت

از این نوع آسانسورها بیشتر در مغازه‌ها و کارخانجات استفاده می‌شود. این آسانسورهای باربر برای حمل خودرو و استفاده صنعتی مناسب هستند.

  • بالابرهای جک مستقیم

در این آسانسورها از جک هیدرولیک برای بالا بردن آسانسور استفاده می‌شود. این جک بصورت مستقیم متصل می‌شود. موارد استفاده از این نوع آسانسور باربر بیشتر برای جا به جایی کالا در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها می‌باشد.

  • بالابر هیدرولیکی کابلی

این آسانسورها بوسیله چرخ زنجیر و قرقره کابل حرکت می‌کند و نیروی خود را از جک هیدرولیکی می‌گیرد. این بالابرها برای حمل مسافر مناسب نیستند.

همچنین از این نوع آسانسور در مکان‌هایی که فضای مناسب جهت نصب آسانسور نفربر وجود ندارد نیز استفاده می‌شود.

درب آسانسورهای باربر

از آنجایی که این نوع آسانسورها باید قابلیت ورود و خروج کالاهای بزرگ را داشته باشند، لذا درب این نوع از آسانسورها با عرض کل کابین برابر است.

همچنین در مواردی از درب‌های دستی برای این نوع از آسانسورها استفاده می‌شود. این مورد استفاده از آسانسور را برای جا به جایی بار راحتتر می‌کند.